Kura Çözüldü 4 Sürgün

Yazar :Kenan Karabağ
Editör :Recep S. Tatar
Yayına Hazırlık :Su Yayınları
Türü :Roman
Ebadı :
Sayfa :
Yayın Tarihi :20. 03. 2019
Baskı :
ISBN :978-605-4554-45-4
Fiyat :45.00

Hazırlığına 1998 yılında başlanan, “Kura Çözüldü” adlı roman, uzun bir çalışmanın ardından, ilk cildi, Kura Çözüldü “Bir Şehrin Çığlığı” adı ile 2015 yılında yayımlandı. Adını, Ardahan ve Şavşat arasındaki Sahara Dağı’ndan alan, “Sahara’da Çiçekler Açtı” ile devam eden; Kura Havzası’nda yaşayan halkların serüveni 2. cilt 2016’da yayımlandı. Halklar arasında adı zulümkar olan, zalim beyin öldürüldüğü, 3. cilt “Kızaktaki Ölü” adıyla 2018’de, ve nihayet Kura’nın ve Kura halklarının tarihine ışık tutan, bu çalışmanın 4. ciltti elinizdeki bu kitap, “Kura Çözüldü 4 Sürgün” ile noktalandı.

Kura Çözüldü adıyla yayımlanan, 4 ciltlik bu çalışmada binlerce belge tarandı, tarihe tanıklık edenlerin sözü ve sohbetleri dinlendi. Bir döneme damga vuran halklar, yaşadıklarıyla tarihe not düştüler. 

Ellerine silah almayı dahi günah sayan Malakanlar tüm yaşamlarıyla romana konuk oldular. Onları Rumlar, Ermeniler,  Poşalar renkli yaşamları ile izlediler ve girdiler 4 ciltlik bu kitabın içine. 

4. ciltte, Aşur’un intikamını, Kanlı Ramiz’e ne olduğunu, dağların Kurt Abdo’sunu ve Telli Ana’nın mezarındaki son Malakanları, üç yaşında bıraktığı Garip’le Gülbeyaz’ın hüzünlü buluşmasını, Kadimof İbrahim’in cellatlarına amansız direnişi... bulacaksınız. 

Başvekil İsmet İnönü’nün doğunun en ucundaki şehre gelişi  ve ardından yaşananlar! 

Su Yayınevi Kitaplar

Roman Kategorisi Vitrindeki Yayınlarımız...